1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

 

فهرست محصولات

آخرین مقالات سایت

همراه با غذا؛ آب بخوریم یا نه؟!
IMAGE

می توان این سوال را که همراه با غذا میشه آب خورد یا نه...
درمان مشکلات پوستی با شاتره
IMAGE

شاتره یا شاهتره گیاهی است علفی به ارتفاع تا 80 سانتی متر...
خوش طعم و سودمند
IMAGE

  بیدمِشک یا سالیکس کاپری، درخت یا درختچه‌ای زینتی...

آخرین نظرات مشتریان

عرق کاسنی ممتاز 1 لیتری
سمانه
من همیشه برای پسرم کاسنی یک لیتری میخریدم که البته از لحاظ کیفیت و تاثیر گذاری شکی نیست ولی خوب چون...

گلاب سنگین ممتاز 1 لیتری
sahar
سلام و ممنون بابت محصولات با کیفیتتون من گلاب رو از شما تهیه میکنم و هر روز صورتم رو باهاش میشورم...

همراه با غذا؛ آب بخوریم یا نه؟!

می توان این سوال را که همراه با غذا میشه آب خورد یا نه برای بدن ضرر داره را یکی از مباحثی دانست که به طور معمول از سوی بسیاری مردم مطرح می شود و حال واقعا سوال اینجاست که آیا واقعا می‌توان هنگام صرف غذا آب مصرف کرد یا نه و آیا این موضوع در فرآیند گوارش اثر منفی دارد. این نکته شایان ذکر است که نوشیدن آب هنگام صرف غذا موجب رقیق شدن اسید معده می‌شود. این امر موجب مشکل در سد دفاعی بدن در مقابل میکروب‌ها, کاهش اثر شیمیایی اسید معده بر هضم درست غذا, بالا آمدن مواد غذایی از قعر معده و اختلال هضم و بروز نفخ و ترش‌کردن از عوارض نوشیدن آب همراه با غذاست. با گل آرام همراه باشید.

خوردن آب

 

درباره‌ی برهم‌خوری و مضرات آن برای سلامتی باید گفت در هر وعده‌ی غذایی باید یک نوع غذا مصرف کرد اما اگر بنا به دلایلی افراد قصد مصرف دو نوع غذا را دارند, بهتر است اول غذایی را بخورند که سریع‌تر هضم می‌شود یعنی غذایی که لطیف‌تر است و در غیر این صورت غذای لطیف روی غذای غلیظ می‌ماند تا فرصت هضم پیدا کند و در این مدت تحت تأثیر حرارت معده و مجاورت با غذای غلیظ، فاسد شده و غذای دیگر را نیز فاسد می‌کند.

عوارض برهم‌خوری

ابن‌سینا خوردن غذا به‌هنگام سیری یا قبل از هضم کامل غذای قبلی را مضرترین چیز برای کبد می‌داند؛ بنابر‌این بهتر است پس از خوردن صبحانه تا زمان گرسنگی واقعی بعدی، غذا خورده نشود. امروزه اکثر مردم سه نوبت غذا می‌خورند که دو نوبت آن اصلی است و معمولا یک نوبت غذای سبکی است.  بعضی نیز کلا دو نوبت غذا می‌خورند. این بسته به عادت افراد دارد, مهم این است که قبل از اشتهای صادق یا اشتهای واقعی غذا خورده نشود.

کم کردن یا افزایش وعده‌های غذایی به‌طور ناگهانی نیز باعث کسالت و بیماری می‌شود؛  بنابراین اگر کسی قصد تغییر در عادت غذایی خود را دارد باید به‌تدریج به این کار مبادرت ورزد. بین دو وعده‌ی غذا فرصت مناسبی برای مصرف میوه به‌طور محدود است.

مضرات نوشیدنی همراه غذا
از مضرات نوشیدن آب و نیز دیگر نوشیدنی‌ها همراه با غذا همانطور که به آن اشاره شد می‌توان به رقیق شدن اسید معده و نقصان در سد دفاعی بدن در مقابل میکروب‌ها, رقیق شدن شیره معده و کاهش اثر شیمیایی آن بر هضم درست غذا, کاهش دمای داخل معده که باعث می‌شود فعالیت‌های هضم غذا را به تعویق اندازد, بالا آمدن مواد غذایی از قعر معده و مختل شدن فرآیند هضم و بروز علائمی مثل نفخ، ترش کردن و باد گلو و حتی درد معده اشاره کرد.